Jedlé květy – výstřelek šéfkuchařů nebo jsou k něčemu dobré?

Okvětní lístky patří nejen ve světě cukrovinek k těm nejluxusnějším ingrediencím. Sušené plátky růží či fialek zdobí dezerty vyhlášených podniků, zejména těch v Paříži. U nás můžete ochutnat dokonalé kombinace chocoMe s květinami zde.

 cokolady

 

Přitom dříve se květiny objevovaly na stolech mnohem častěji než jen jako dekorace. Používaly se do polévek, salátů, k masům, jen tak na chléb, a samozřejmě v dezertech.

 

Asi nejznámější milovnicí kandovaných okvětních lístků byla císařovna Sisi. Konkrétně bonbonů z kandovaných okvětních lístků fialek. Dodnes je tato ingredience považována za mistrovské dílo světové cukrařiny.

 294939-P70T9Q-183

 

Nicméně dříve květy nebyly jen výsadou bohatých. Obyčejní lidé pravidelně konzumovali daleko větší spektrum květin, i když v obyčejnějších úpravách. Na stolech možná i našich babiček bychom mohli najít pampelišky, sedmikrásky, levanduli, lichořeřišnici a různá luční kvítka a bylinky.

Díky šéfkuchařům špičkových restaurací se tedy k používání květin opět vracíme.

 

Zkuste si květinami obohatit i ozdobit svůj jídelníček. Jen si dejte pozor, aby květiny byly přírodní, bez pesticidů a jiné chemie. Nejsou vhodné květy z květinářství - často obsahují mnoho hnojiv, postřiků, dokonce i laky. Určitě nejezte květiny, které neznáte a nevíte, zda jsou jedlé. Vyhněte se použití šalvěje, hrachoru, narcisům, oleandru, azalkám i rododendronům či kalám.

 

Naopak můžete vyzkoušet známé léčivky, jako například měsíček lékařský, sedmikrásku, ibišek či květy černého bezu, ale také begónii, šeřík, chrpu, chryzantémy, fuchsie, macešky i karafiáty.

 

Pro konzumaci se sbírají květy ve vrcholném květu. Vyhněte se lístkům povadlým, odkvetlým, vybledlým nebo uzavřeným květům. Na nedozrálých nebo přezrálých květech si nepochutnáte - jsou hořké nebo trpké.

 

Pokud se chystáte použít jedlé květy, mělo by být jídlo co nejjednodušší, příliš mnoho chutí nebo chutě výrazné by jemnost květin přehlušily,“ vysvětluje šéfkuchař Roman Paulus.